Tako je udeležencev na spominski svečanosti na Vojskem, pripovedoval Ivan Bevk iz Idrije, ki eden izmed še živečih borcev in udeležencev prenosa ranjencev iz bolnišnic Franji in Pavla na partizansko letališče Nadlesk pri Starem trgu na Notranjskem.
Množična udeležba na dogodku, ki je potekal v soboto 31.8.2024 dokazuje, da zgodovinski spomin na to največjo humanitarno akcijo v drugi svetovni vojni na naših tleh še ni utonil v pozabo. Ne samo vojaška operacija, ki se je odvijala avgusta leta 1944 in v kateri so borci IX. korpusa varovali in ščitili prenos ranjencev iz bolnišnic Franji in Pavla, ta akcija je izkazovala mnogo več. Krasila sta jo pogum in požrtvovalnost soborcev. Hrabrilo jih je tovarištvo, upanja in želja po preživetju.
Pohodniki so proti Vojskem že v jutranjih urah podali iz Želina iz Zadloga in iz Tihe doline na Predmeji.
Veterani vojne za Slovenijo Idrija – Cerkno, ki so tudi med organizatorji pohoda, udeležbo na pohodu poleg ohranjanja izročil iz NOB, spomin posvečajo tudi delovanju Učne čete Teritorialne obrambe Idrija, ki je ob sodelovanju dela Zaščitnega voda, v času osamosvojitvene vojne za Slovenijo 1991 v zbirnem centru 63. Območnega štaba Teritorialne obrambe Tolmin, na Vojskem skrbela za oskrbo in varnost pripadnikov JLA, ki so prebeglih na stran Teritorialne obrambe.
Pohodniki in številni drugi udeleženci so se udeležili tradicionalnega srečanja ranjencev, osebja ter prijateljev bolnic Franja in Pavla, ki je potekalo na Hudem polju. Na spominski svečanosti, ki so jo počastili številni praporščaki veteranskih in domoljubnih organizacij, so udeležence pozdravil organizatorji, predstavniki Društva vojnih invalidov Severne primorske.
Udeleženci srečanja so nato odšli na Vojščico, kjer se poklonili spominu na 305 padlih partizanov na partizanskem grobišču.
Osrednja in dobro obiskana spominska svečanost pa je potekala na Vojskem. Svečanosti so se ob prisotnosti praporščakov veteranskih in domoljubnih organizacij, udeležili tudi predsednik Zveze policijskih veteranskih združenj Sever dr. Tomač Čas, župan občine Idrija Tomaž Vencelj in dr. Uroš Lipušček, ki je bila tudi na svečanosti tudi slavnostno govornik.
Proslavo na Vojskem so z recitacijami obogatile recitatorke domačega kulturnega društva, z glasbo pa pevke ženskega pevskega zbora, operni solist ob spremljavi harmonike ter godbeniki Godbenega društva Idrija.