S ŠTEVILNIMI PRIREDITVAMI BODO OBELEŽILI 80 LETNICO PARTIZANSKE SMUČARSKE OLIMPIJADE V CERKNEM

Sredi zaključnih bojev II. svetovne vojne je 20. in 21. januarja 1945 v osvobojenem Cerknem potekalo prvo organizirano partizansko smučarsko tekmovanje v tedaj okupirani Evropi. Nekateri so ga poimenovali »partizanska smučarska olimpijada«. Prihodnje leto bo minilo 80 let od takrat. Ob tej priložnosti bodo ta dogodek podrobneje osvetlili z narodno zgodovinskega, vojaško strokovnega, športnega in kulturnega vidika ter ga trajneje obeležili.
Za razliko od številnih dogodkov iz druge svetovne vojne, smučarsko tekmovanje ni terjalo žetev ne na eni in ne na drugi vojskujoči se strani. Na smučarskem tekmovanju v patruljnem teku, veleslalomu in smučarskih skokih je sodelovalo štiriinštirideset partizanov – smučarjev, med njimi tudi nekateri planiški junaki, ki so na tekmovanje prišli iz vse Slovenije. Tekmovanja si je ogledalo več kot 1.000 obiskovalcev, med njimi tudi člani ameriške, angleške in ruske vojaške misije pri IX. korpusu. Tedanje tekmovanje, je bilo pomemben, narodno spodbujajoč in mednarodno odmeven športni dogodek. Pomemben je bil za takratno partizansko gibanje, razvijajočo se civilno oblast in tudi za sedanjo neodvisno in samostojno državo Slovenijo.
V partizanskih enotah se je leta 1944 začela razvijati nova taktika bojevanje in sicer bojevanje na smučeh. Zavedali so se, da je vojak na smučeh v borbi hiter, učinkovit in nevaren. Da bi se uspešno upirali sovražniku, ki je to taktiko že uporabljal in, da bi bili v boju z njim uspešni in učinkoviti, so v sestavi XXXI. divizije ustanovili smučarsko enoto, kateri je poveljeval Tone Ažman.
To pa je bilo potrebno opremiti s smučarsko opremo in iz tega se je razvila potreba po ustanovitvi smučarske delavnice v Cerknem. Iz te delavnice, ki jo je vodil Rudi Finžgar se je po vojni razvilo podjetje Elan.
Partizani so imeli v svojih vrstah smučarje, imeli so delavnico smuči, imeli so osvobojeno ozemlje v Cerknem, imeli so dobre organizatorje in vse skupaj je pripeljalo do odločitve, da se v tedanjem krajšem predahu bojnih akcij, organizirajo partizanske smučarske tekme. Vse to pa z namenom dvigovanja bojne morale partizanov in civilnega prebivalstva ter v želji po zmagi nad fašizmom in nacizmom, po svobodi in po koncu vojne.
Spomin na edinstvenost tega dogodka v Cerknem že od leta 1975 ohranjajo z organizacijo vsakoletnih spominskih smučarskih tekem »Partizanske smučine – Cerkno 45«. 80 obletnico partizanskih smučarskih tekem, ki bo naslednje leto, pa želita pripravljalni odbor, ki ga vodi Marijan Platiše in Občine Cerkno, obeležiti z organizacijo številnih dogodkov, razstav in prireditev. Časovnico prireditev si preberite na povezavi: Časovnica obeležitve 80 letnice Partizanskih smučin -aktivnosti 5.12.2024
V pripravo dogodkov in prireditev so organizatorji pritegnili Televizijo Slovenija, Cerkljanski muzej, Osnovno šolo Cerkno, Zavod za turizem Cerkno, Smučarski center Cerkno, Alpski smučarski muzej ELAN, Filatelistični društvi Idrija in Škofja Loka ter Pošto Slovenije, NATO center odličnosti in Slovensko vojsko, Združenje vojaških gornikov in druge.
Namen teh dogodkov je ohranjanje zgodovinskega spomina na ta edinstven dogodek; osvetlitev vojaško strokovnega pomena vojskovanja na smučeh ter izpostavitev pomena smučarskih delavnic v Cerknem na kasnejši razvoj slovenske industrije športne opreme.
S tem, da se bodo dogodki od januarja do maja 2025 odvijali v Cerknem, v Idriji, v Begunjah in v Poljčah, želita občina Cerkno in organizacijski odbor, vedenje o veličini in pomenu takratnega športnega, kulturnega in tudi vojaškega dogodka v tedaj osvobojenem Cerknem, iz lokalne ravni prenesti tudi v širši slovenski in mednarodni prostor.
Častno pokroviteljstvo obeleževanja 80 letnice partizanske olimpijade je prevzel g. Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport.
Osrednji dogodek na katerem bodo svečano obeležili 80 letnico partizanske olimpijade bo svečana akademija, ki bo pod naslovom »Hvala za pogum« potekala v petek 24.1.2025 v Osnovni šoli Cerkno. Športni del obeleževanja pa bo potekal na smučiščih smučarskega centra Cerkno, kjer bodo najprej tekmovali učenci osnovnih šol, 25.1.2025 pa člani veteranskih in domoljubnih organizacij ter pripadniki Slovenske vojske.
V okviru spominskih smučarskih tekem bo potekalo tudi že 19. prvenstvo veteranov vojne za Slovenijo v veleslalomu na katero OZ VVS Idrija Cerkno vabi veterane smučarje iz cele Slovenije.
Z ureditvijo, označitvijo in prezentacijo rekreativno tematske učne poti »Po poteh Partizanskih smučin- Cerkno 45«, pa želijo trajno obeležiti kraje dogodka, ter ga vključiti tudi v turistično ponudbo cerkljanske. Pot bo vodila po trasi tedanjega patruljnega teka iz Cerknega mimo Zakriža in Gorij nazaj v Cerkno in se zaključila na Zavrteh na cilju takratne proge za veleslalom in kraju kjer je bila smučarska skakalnica. Več informacij o posameznih dogodkih bo na voljo tudi na spletni strani www.visitcerkno.si.