Vsi prispevki, ki jih je objavil/a tjaz.brelih

VABILO NA STROKOVNO EKSKURZIJO

Spoštovane članice in člani OZSČ in OZVVS Idrija Cerkno ter prijatelji!Letošnjo strokovno ekskurzijo v organizaciji ZSČ Idrija Cerkno bomo izvedli  v soboto 14. maja 2016.Avtobus bo odpeljal iz Cerknega ob 06:30, udeležence bo pobiral po dolini Idrijce Pirhova luknja),  v Sp. Idriji (predvidoma 06:55), v Idriji na avtobusni postaji (07:00) ter v Godoviču (07:20). Tokrat bo glavna strokovna točka izvedena v vojašnici Postojna, ker se bomo udeležili dneva odprtih vrat in sledili programu organizatorjev, kasneje pa si bomo ogledali še spominsko sobo tankovskih enot v vojašnici Pivka (NE muzej Pivka). Pred odhodom v vojašnici bomo naredili še manjši, a zanimiv ovinek, da bo dan lepši – več o tem na avtobusu.Strokovni del predvidoma zaključujemo okrog 13:00 ali malo čez, nakar se bomo odpeljali v slikovito naselje Prem, si ogledali kraj in grad (ogled gradu in zbirk v njem ni predviden, ni pa izključen – dodatna vstopnina). Pri gradu nam bo major Majnik naredil krajšo predstavitev o geostrateški in zgodovinski vlogi Brkinov in širšega območja. Sledila bo vožnja po morda nekoliko manj znanih poteh proti slovenskemu morju. Okrog 16:00 nas čaka v Izoli turistična barka, s katero se bomo odpeljali na štiriurno panoramsko vožnjo vzdolž obale. Med vožnjo nam bodo dvakrat postregli z morsko hrano, zraven bo stekla obvezna malvazija in refošk, da bodo ribe v tretje plavale. Ne pozabite  –  v nahrbtniku imejte  kakšen sendvič in nekaj tekočine, da boste zdržali do ribjega piknika. Nekaj hrane bo menda na voljo tudi v vojašnici Postojna, kava in sok pa sigurno. Predvidoma se vračamo v Idrijo okrog 22. 00 (oziroma 22. 30 v Cerkno), tokrat nam čas ne bo vladar, bomo imeli dodatnega voznika. Aktivnost je primerna tudi za otroke, starejše od 8 let in za starejše osebe. Posebna oprema (obleka, obutev…)  NI potrebna, sledite vremenski napovedi.Prijave: Člani ZSČ in /ali ZVVS poleg sebe lahko prijavite tudi nečlane. Vsak prijavljeni bo ob prijavi obvezno navedel tudi kontaktno (mobilno) telefonsko številko in mesto vstopa na avtobus. Vse prijave zbiramo na GSM številki 031 697 883 (Brane Tušar) in/ali e.naslov: tu.bran67@gmail.com in sicer do vključno petka, 13. maj do 10:00 (oz. do zapolnitve razpoložljivih mest na avtobusu). Poimenski seznam moramo dostaviti v vojašnici, zato naknadne prijave ali menjave niso možne. Povabite tudi prijatelje, ki jim je ta program zanimiv.Prispevek posameznika za aktivnost je 36 € na osebo (poberemo zjutraj na avtobusu). V tem prispevku je vračunana vožnja z ladjo s hrano in pijačo (ni omejenih količin), vstopnina za ogled muzejske zbirke in vodenje – vsi stroški prevoza bodo plačani iz sredstev OZSČ in ZVVS. Lep pozdrav in na svidenje na izletu.

POSVET O DELOVANJU TO IDRIJA V PROCESU OSAMOSVAJANJA SLOVENIJE

Včeraj, 4. maja 2016, ob 19. uri je v dvorani Mestne knjižnice in čitalnice Idrija potekal zelo dobro obiskan posvet o delovanju Teritorialne obrambe Idrija v procesu osamosvajanja Slovenije, ki sta ga pripravila  Mestna knjižnica in čitalnica Idrija in  Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Idrija-CerknoUvodoma sta prisotne pozdravila predstavnica gostiteljica in predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Idrija-Cerkno Marko Mikuž, ki je bil tudi  sam aktiven udeleženec osamosvojitvene vojne. Predavanje je pripravil in vodil Marijan Platiše, ki je bil  v času osamosvajanja  Slovenije  v Občinskem TO Idrija in v Območnem štabu TO Tolmin,  pomočnik komandanta za obveščevalne zadeve.Zanimivo, podkrepljeno z bogatim dokumentarnim gradivom, je predstavil  razvoj in delovanje Teritorialne obrambe Idrija od  ustanovitve  do konca vojne za Slovenijo. Razvoj in delovanje Teritorialne obrambe Idrija je predstavil skozi štiri časovna obdobja in sicer:- Delovanje TO Idrija od ustanovitve do razorožitve – obdobje od leta 1969  do 17. 5. 1990 – Delovanje TO Idrija od razorožitve do mobilizacije enot  –  obdobje  od  17. 5. 1990  do 24. 6. 1991  – Delovanje  TO Idrija pod  neposrednim poveljstvom 63. Obm ŠTO Tolmin – obdobje od  24.6.1991 do 4.7.1991 in – Delovanje enot TO Idrija pod poveljstvom »neformalnega« OŠTO Idrija – obdobje od  4.7.1991 do 21.7.1991.Udeležence je najbolj pritegnilo  dogajanje v obdobju od razorožitve TO  do mobilizacije enot, ter potek vojne in vojnih operacij, ki so jih v osamosvojitveni vojni  na idrijsko-cerkljanskem območju izvajale enote TO. V razpravi, ki se je se razvila, so sodelovali  takratni poveljniki nekaterih enot.  Potek vojaških akcij  Jurišnega odreda je predstavil tedanji komandant Vlado Sedej , delovanje samostojne čete TO Idrija njen komandir Vojko Čuk, delovanje Voda za protidiverzantsko delovanje pa njegov komandir Peter Poljanec. Seveda se v predstavitvi in razpravi  niso ognili  osvetljevanju vzrokov  in posledic eksplozije skladišča orožja in razstreliva v skladišču JLA v Črnem Vrhu nad Idrijo. Eksplozija, katero so z zažigom skladišča povzročili pripadniki JLA, je povzročila  precejšnjo materialno škodo v vasi, velik moralni udarec TO Idrija, na srečo pa ni terjala človeških življenj.Ena od značilnosti  v delovanju Teritorialne obrambe Idrija je bilo tudi  formiranje Jurišnega odreda četne sestave iz pripadnikov  nekdanjega Partizanskega bataljona. Pripadniki tega bataljona so bili v rezervni sestavi JLA, vendar so se samoiniciativno organizirali in pristopili v TO. Ta enota je v obdobju od 7.7. do 13.7.1991, pri izvajanju bojnih nalog na bojnih položajih  zamenjala  enote TO Idrija. Delovanje te enote  so predstavili takratni komandant Aleksander Carli, ter komandirja  Marijan Rupnik in Rajko Gostiša. O svojih spominih in stališčih o delovanju TO je spregovoril tudi Roman Medved iz OZ VVS Zgornje Posočje, ki je bil v času osamosvojitvene vojne član Območnega štaba TO Tolmin.Četudi je posvet trajal več kot dve uri, udeležencem ni zmanjkalo  pozornosti in interesa  za obujanje spominov na dogodke iz osamosvojitvene vojne,  zato so se v velikem številu zadržali še na prijateljskem druženju, ki je sledilo po zaključku posveta.

VABILO NA SREČANJE PRIPADNIKOV JURIŠNEGA ODREDA TO IDRIJA

Vse nekdanje pripadnike  120. Jurišnega odreda TO Idrija iz leta 1991 vabimo na srečanje, ki bo v sredo 11.05.2016 ob 18. uri v sejni sobi Občinske gasilske zveze (poleg pisarne OZ VVS Idrija – Cerkno), Vojkova 2A, v  Idriji. Letos mineva 25 let odkar smo skupaj preživeli nekaj dni v pripravljenosti, da z orožjem v roki branimo našo nastajajočo državo. Zato je prav, da skupaj obudimo spomin na tisti čas.Na srečanju bomo pregledali doslej zbrane zapise in dokumente o našem odredu, ki jih pripravljamo za objavo v zborniku, ki naj bi obravnaval delovanje Teritorialne obrambe na območju nekdanje občine Idrija. Bili pa bi veseli še kakšnega prispevka v obliki zapisa, dokumenta ali fotografije.Pogovorili se bomo tudi o tem, koliko in kako želimo nekdanji pripadniki odreda ohranjati svoje medsebojne vezi v bodoče, pa tudi o aktivnostih, ki potekajo v okviru Zveze veteranov vojne za Slovenijo. Doslej smo se sestali že nekajkrat, a le v manjšem številu, saj za večino nimamo kontaktnih podatkov. Postopno te podatke pridobivamo, še vedno pa jih veliko manjka. Zato prosimo tiste nekdanje pripadnike JOd, ki še nimajo stika z nami, pa bi se želeli pridružiti, da  pokličejo na tel. 041 360 840. Veteranski pozdrav.Vlado Sedejnekdanji komandant 120. Jurišnega odreda

VABILO NA PREDAVANJE O DELOVANJU TO IDRIJA V PROCESU OSAMOSVAJANJA

OZ VVS Idrija Cerkno in Mestna knjižnica Idrija, v sklopu obeleževanja 25. obletnice samostojnosti Slovenije,vabita na predavanjeDELOVANJE TO IDRIJA V PROCESU OSAMOSVAJANJA SLOVENIJEPredavanje bo v sredo, 4.5.2016 s pričetkom ob 19 uri v spodnjih prostorih Mestne knjižnice Idrija.Vloga in delovanje TO Idrija v procesu osamosvajanja Slovenije je bila v okviru vloge TO Severno Primorske že predstavljena na regijskem posvetu, ki je bil novembra lansko leto v Novi Gorici. Tokrat gre za predstavitev delovanja TO na območju takratne občine Idrija (idrijsko-cerkljansko). Predstavitev  bo podal Marijan Platiše. Poleg njega bodo s svojimi prispevki sodelovali še Edvard Golob  in  Vlado Sedej ter nekateri takratni poveljniki enot TO Idrija. Dogodek spada med aktivnosti s katerimi tudi obeležujemo  petindvajseto obletnico osamosvojitvene vojne. Zato ste prisrčno vabljeni vsi, še prav posebno pa takratni udeleženci. Povabilo  pa velja tudi vsej širši javnosti, ki jo zanima delovanje TO Idrija v tistih prelomnih časih pred petindvajsetimi leti  Vljudno vabljeni

VABILO NA SVEČANOST OB ZAKLJUČKU 5. LITERARNEGA NATAČAJA

27. april je državni praznik – Dan upora proti okupatorju. Vojni veterani  in krajani ga bomo v Idriji obeležili skupaj z učenci in učitelji Osnovne šole Idrija, ki bodo prazniku v čast pripravili  proslavo.Dogodek bo izzvenel  tudi kot priložnostna  slovesnost ob zaključku 5. Literarnega natečaja »TUDI PRI NAS JE POTEKALO OSAMOSVAJANJE SLOVENIJE«Literarni natečaj, za učence zadnje triade osnovnih šol iz občin Idrija in Cerkno, že peto leto zapored razpisuje Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Idrija-Cerkno .Na slovesnosti se bomo spomnili  prelomnih dogodkov iz  osamosvojitvene vojne za Slovenijo. Skozi čas nas bodo popeljali učenci Osnovne šole Idrija,  pa tudi slavnostni govornik prof. Samo Bevk, ki bo  avtorjem najboljših  literarnih prispevkov podelil tudi  priložnostne nagrade. Proslava bo torek 26. aprila 2016 ob 10.30 uri v Osnovni šoli IdrijaLepo vabljeni.