POTREBUJEMO MLADE, KI BODO SAMOZAVESTNI, USTVARJALNI IN ODPRTI ZA SVET, HKRATI PA PONOSNI NA SVOJ DOM IN SVOJO DOMOVINO

Na svečanosti z dvigom državne zastave, ki je v počastitev Dneva državnosti v Parku osamosvojitve Slovenije v Idriji potekala v sredo 24.6.2026, je udeležence kot slavnostni govornik nagovoril Jože Abramič, predsednik Pokrajinskega odbora Zveze veteranov za Slovenijo Severnoprimorske.

V nadaljevanju njegov nagovor objavljamo v celoti.

Spoštovane občanke in občani,
cenjeni gostje, predstavniki društev in organizacij,
spoštovani učitelji, starši,
drage učenke in učenci Osnovne šole Idrija.
V veliko čast mi je, da lahko danes z vami obeležim dan državnosti, praznik naše samostojne države in praznik vseh ljudi, ki živimo v Sloveniji.
Pred petintridesetimi leti so prebivalci Slovenije stopili na pot samostojnosti. To ni bila le politična odločitev, ampak izraz želje ljudi, da sami odločajo o svoji prihodnosti, da živijo v svobodni, demokratični in odgovorni skupnosti.
Dan državnosti je zato več kot spomin na zgodovinski dogodek. Je priložnost, da se vprašamo, kakšno državo želimo ohranjati in kakšno bomo zapustili prihodnjim rodovom.
Ko danes govorimo o Sloveniji, ne govorimo samo o mejah, institucijah ali zakonih. Govorimo o ljudeh. Govorimo o medsebojnem spoštovanju, solidarnosti, delu in odgovornosti. Govorimo o vrednotah, ki so skozi stoletja pomagale našemu narodu preživeti tudi najtežje preizkušnje.
Posebno mesto v našem zgodovinskem spominu ima obdobje druge svetovne vojne in narodnoosvobodilnega boja med letoma 1941 in 1945. S spoštovanjem se danes spominjamo vseh, ki so se uprli okupaciji in prispevali k temu, da je slovenski narod ohranil svojo identiteto, jezik in pravico do obstoja.
Čas vojne je bil čas velikih preizkušenj, trpljenja in poguma. Zato je prav, da se vseh teh dogodkov spominjamo dostojanstveno in z zavedanjem, da svoboda nikoli ni samoumevna. Spomin na preteklost nas ne sme deliti, ampak nas mora učiti, kako dragocena sta mir in medsebojno razumevanje.
Prav zato bi danes nekaj posebnih besed namenil mladim.
Drage učenke in učenci.
Vi ste prihodnost Idrije, prihodnost Slovenije in prihodnost Evrope. Morda se vam zdi, da so zgodovinski dogodki oddaljeni in da o prihodnosti odločajo drugi. Toda resnica je drugačna. Prihodnost se gradi vsak dan – v učilnicah, na igriščih, doma na delavnem mestu in med prijatelji.
Od vas nihče ne pričakuje, da boste vsi enako razmišljali. Demokracija temelji prav na tem, da imamo različna mnenja. Toda ob tem se moramo naučiti nečesa zelo pomembnega: da se lahko tudi ljudje z različnimi pogledi spoštujejo.
V času, ko smo pogosto priča ostrim besedam, delitvam in sporom, je naša skupna naloga, da mlade učimo kulture dialoga. Učiti vas moramo, da drugačno mnenje ni sovražnik. Da politično prepričanje ne sme biti razlog za prekinjena prijateljstva. Da človeka ne ocenjujemo po tem, za koga glasuje, ampak po njegovem značaju, poštenosti in odnosu do drugih.
Če bomo znali to prenesti na vas mlade generacije, bomo Sloveniji naredili veliko uslugo.
Naša država ne potrebuje novih delitev. Potrebuje ljudi, ki znajo sodelovati. Potrebuje mlade, ki bodo samozavestni, izobraženi, ustvarjalni in odprti za svet, hkrati pa ponosni na svoj dom, svoj kraj in svojo domovino.
Idrija je vedno znala dokazati, da se lahko majhen kraj z velikim znanjem in marljivostjo postavi ob bok največjim. Tukaj so generacije naših prednikov ustvarjale zgodbe vztrajnosti, znanja in inovativnosti. To dediščino danes nosite tudi vi, mladi.
Bodite radovedni. Učite se. Sprašujte. Razmišljajte s svojo glavo. Predvsem pa ohranite spoštovanje do ljudi okoli sebe. To je temelj vsake uspešne skupnosti in vsake uspešne države.
Ob dnevu državnosti se zato zahvalimo vsem, ki so prispevali k nastanku samostojne Slovenije, vsem, ki so gradili našo skupnost pred nami, in vsem, ki danes s svojim delom skrbijo za njen razvoj.
Hkrati pa poglejmo naprej. Naj bo Slovenija država, v kateri bomo znali ohranjati zgodovinski spomin brez sovraštva, spoštovati različnost brez razdvajanja in vzgajati mlade v duhu sodelovanja, odgovornosti in medsebojnega spoštovanja. To je najlepše darilo, ki ga lahko ob dnevu državnosti namenimo svoji domovini.
Naj živi Idrija.
Naj živi Slovenija!

 

DOMOVINA NI LE PROSTOR V KATEREM ŽIVIMO, JE SKUPNOST LJUDI, JE JEZIK, KULTURA, SO SPOMINI IN VREDNOTE, KI NAS POVEZUJEJO

Na svečanosti v Cerknem, ki je v počastitev Dneva državnosti potekala v torek 23.6.2026, je udeležence s pozdravnimi besedami nagovoril cerkljanski župan Gašper Uršič.
V nadaljevanju njegov nagovor objavljamo v celoti.

Spoštovane veteranske organizacije, praporščaki, občanke in občani, cenjeni gostje,
iskreno vas pozdravljam na današnji slovesnosti »V zavetju domovine«, s katero obeležujemo bližajoči se dan državnosti in pomembno obletnico osamosvojitvenih dogodkov, ki so pred petintridesetimi leti začrtali pot samostojne Slovenije.
Naslov današnje prireditve nosi močno sporočilo. Domovina ni le prostor, v katerem živimo. Domovina je skupnost ljudi, jezik, kultura, spomini in vrednote, ki nas povezujejo. Je občutek pripadnosti, varnosti in odgovornosti. Je zavetje, ki so ga gradile generacije pred nami in ki ga moramo s svojim delom, spoštovanjem in medsebojnim sodelovanjem ohranjati za generacije, ki prihajajo za nami.
Ko danes pogledamo slovensko zastavo, v njej ne prepoznamo le državnega simbola. V njej se odraža zgodba naroda, ki je skozi stoletja ohranil svojo identiteto, jezik in voljo. Spominja nas na pogum ljudi, ki so pred petintridesetimi leti verjeli, da lahko Slovenci sami odločamo o svoji prihodnosti.
Vsakič posebej ponavljamo – ampak še vedno se ne zavedamo da, svoboda, demokracija, solidarnost, spoštovanje človekovega dostojanstva in skrb za skupno dobro niso nekaj samoumevnega.
Sami in vedno znova in znova si moramo priklicati v zavest, kako dragocena je naša domovina, ki smo jo kot narod dolgo sanjali in si jo nato tudi izborili, a se iz zgodovine žal premalo naučimo, čeprav nas ta jasno uči, da smo sami odgovorni za njeno prihodnost.
Ob tej priložnosti se še enkrat iskreno zahvaljujem vsem, ki ste sodelovali pri pripravi današnjega dogodka.
Hvala za pozornost!

V CERKNEM IN V IDRIJI SO DAN DRŽAVNOSTI POČASTILI S SVEČANOSTIMA Z DVIGOM SLOVENSKE ZASTAVE

Podobno kot v preteklih letih sta v občinah Cerkno in Idrija, v dneh pred Dnevom državnosti, tudi letos, v čast prazniku in domovini ter 35-letnici osamosvojitvenih dogodkov potekali svečanosti z dvigom slovenske zastave. Čeprav si veterani želijo, da svečanosti ne bi pripravljali oni sami sebi, sta bila tudi letos nosilca in organizatorja dogodkov OZ VVS Idrija Cerkno in idrijski pododbor PVD Sever Severnoprimorske.

V CERKNEM SO SE PRAZNIKU POKLONILI v torek 23.6.2026. Spominski dogodek, ki so ga poimenovali »V zavetju domovine«, je organiziralo Društvo veteranov Sever Severnoprimorske, pododbor Idrija- Cerkno v sodelovanju z Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo Idrija- Cerkno, cerkljansko osnovno šolo in občino Cerkno.
Svečanost, ki jo je povezovala Tjaša Jurman, se je pričela s prihodom praporščakov – nosilcev državne zastave ter praporov veteranskih, domoljubnih in sorodnih organizacij.
V kulturnem delu so jo sooblikovali policijski orkester, Mladinski pevski zbor Valovi Osnovne šole Cerkno, osnovnošolska plesna točka. Mija Levac, pa je prebrala zapis svojega brata Filipa Levca, s katerim je zmagal na literarnem natečaju OZ VVS Idrija Cerkno »Tudi pri nas je potekalo osamosvajanje Slovenije« in v katerem je osvetlil pripoved dedka Marijana na njegovo preživljanje osamosvojitvene vojne.
Zbrane sta nagovorila cerkljanski župan Gašper Uršič in slavnostni govornik Angel Vidmar predsednik Društva veteranov SEVER Severne Primorske. Osrednji govornik je ob tem poudarili zlasti pomen zgodovine za današnji čas, hkrati pa tudi našo skupno odgovornost do prihodnosti. Ob zaključku so veterani organizacije SEVER Severne Primorske ravnatelju OŠ Cerkno Mitji Dežela predali slovensko zastavo.

V IDRIJI PA SO SE PRAZNIKU POKLONILI naslednji dan, v sredo 24.6.2026. Svečanost je je organiziralo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Idrija- Cerkno v sodelovanju z Društvom veteranov Sever Severnoprimorske, pododbor Idrija- Cerkno, idrijsko osnovno šolo in občino Idrija.
Svečanost, ki je potekala v Parku osamosvojitve Slovenije pred idrijsko osnovno šolo, se je po uvodni napovedi povezovalke Vite Vidmar – učenke idrijske osnove šole, začela s prihodom praporščakov in postroja vojnih veteranov 1991- nosilcev državne zastave, ki jim je poveljeval Jože Erjavec. Novost letošnjega postroja je bila ta, da sta v njem poleg vojnih veteranov sodelovala tudi dva učenca osnovne šole.
Ob zvokih državne himne so dvignili slovensko zastavo, zatem sta prisotne udeležence svečanosti pozdravila Jurij Kavčič, predsednik OZ VVS Idrija Cerkno, in idrijski župan Tomaž Vencelj.
Slavnostni govornik, Jože Abramič predsednik Pokrajinskega odbora ZVVS Severnoprimorske, je med drugim izpostavil pomen odnosa mladih do domovine, saj bodo ti gradili našo bodočnost.
Prav njim je položil na srce, naj bodo radovedni, naj razmišljajo s svojo glavo, predvsem pa naj ohranijo spoštovanje do ljudi okoli sebe. Spoštovanje in razumevanje sta temelj, sodelovanje pa način, kako bomo skupaj uspešno gradili prihodnost naše domovine, je poudaril. Slovesnost so z besedo in pesmijo obogatili recitatorja Tita Ličen in Gal Dežela ter Mladinski pevski zbor OŠ Idrija.

POHOD »PO POTEH ENOT TERITORIALNE OBRAMBE« IN 11. SPOMINSKO SREČANJE PRIPADNIKOV NEKDANJEGA 120. JOD TO IDRIJA JE PRELOŽENO

OZ VVS Idrija Cerkno je pripravljalo pohod »po poteh enot Teritorialne obrambe« od Godoviča do Idrije in 11. spominsko srečanje pripadnikov nekdanjega 120. jurišnega odreda TO Idrija na domačiji Na pesku nad Godovičem.
Dogodek bi potekal v nedeljo, 28. junija 2026.
Organizatorji sporočajo, da je zaradi visokih temperatur pohod in srečanje navedenega dne odpovedano in preloženo na jesen. Zagotavljajo, da bodo izbrali termin, ko bo vreme bolj primerno in bo udeležencem omogočalo prijeten pohod in druženje.
Zahvaljujejo se za razumevanje!.

 

DOMOVINO MORAMO VAROVATI, SAJ NI LE DEDIŠČINA NAŠIH PREDNIKOV, TEMVEČ POSOJILO NAŠIH OTROK

Spoštovane vojne veteranke in vojni veterani!
Ob dnevu državnosti izrekam iskreno hvaležnost in spoštovanje za vaš prispevek pri obrambi samostojnosti Republike Slovenije, naše države in naše domovine. S svojo odločnostjo, pogumom in pripravljenostjo stopiti v bran domovini smo soustvarili temelje naše svobode in državnosti.
Petintrideset let samostojne Slovenije je priložnost za ponos, pa tudi za razmislek. Kot varuhi zgodovine nosimo odgovornost, da ohranimo spomin na prehojeno pot. Kot graditelji prihodnosti pa moramo ustvarjati pogoje, v katerih bo Slovenija ostala država priložnosti, pravičnosti in dostojanstva.
Naše dejanje v leti 1990 in 1991 ni bilo le obramba ozemlja, temveč tudi obramba vrednot, ki bi nas morale povezovati in usmerjati še danes: poštenost, tovarištvo, medsebojno zaupanje in ljubezen do domovine. Navedene vrednote so v času preizkušenj dokazale, da skupni cilj in odgovornost do skupnosti premagata še tako velike ovire.
Danes, ko živimo v miru in svobodi, se zavedamo, da samostojnost ni samoumevna. Je dediščina, ki jo moramo negovati, varovati in predajati prihodnjim rodovom. Odgovornost za prihodnost Slovenije nosimo vsi-z delom, poštenostjo, spoštovanjem drug do drugega in z vero v lastne sposobnosti. Samozavest naroda raste iz zavesti o lastnih koreninah, iz spoštovanja preteklosti in iz poguma, da skupaj gradimo boljšo prihodnost. Zato ne dovolimo igračkanja s preteklostjo za dosego strankarskih položajev nikomur, ne glede na njihovo še tako pozitivno vlogo v osamosvojitveni vojni!
Naj nas izkušnje preteklosti ne delijo, temveč povezujejo. Naj bodo temelj, na katerem bomo gradili prihodnost-samozavestno, odgovorno in skupaj! Preteklost nas je oblikovala, prihodnost pa nas še čaka-ustvarjajmo jo skupaj.
Domovina ni le dediščina naših prednikov, temveč posojilo naših otrok. Zato jo moramo varovati z enako predanostjo, kot smo jo branili v njenih najtežjih trenutkih!
Ob prazniku vam želim veliko zdravja, osebnega zadovoljstva, ponosa ter prijetno praznovanje v krogu svojih najbližjih.
Iskrene čestitke ob dnevu državnosti!

Ladislav Lipič, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo