V organizaciji Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Idrija-Cerkno in Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Gornje Posočje ter v sodelovanju z Občino Idrija, je v soboto 15. julija 2023 na Vojskem nad Idrijo potekalo spominsko srečanje na katerem so na pročelju stavbe CŠOD Vojsko odkrili spominsko obeležje posvečeno delovanju zbirnega centra 63. Območnega štaba Teritorialne obrambe Tolmin za pripadnike JLA, ki so v času osamosvojitvene vojne prestopili na stran Teritorialne obrambe.
Kot je v uvodni napovedi dejala voditeljica Damjana Peternelj je bila to slovesnosti, na kateri se spominjamo prelomnih dogodkov leta 1991, ko je Teritorialna obramba tik pred osamosvojitveno vojno za vse pripadnike JLA, ki bi prestopili na slovensko stran, organizirala posebne zbirne centre, predvsem zaradi bojazni, da bi JLA te prestope obravnavala kot dezerterstvo in izdajo. Pokrajinski štab TO Severnoprimorske pokrajine je z ukazom 13. junija 1991 Območnim štabom v pokrajini naložil, da morajo ustanoviti po en zbirni center, katerega lokacija mora biti tajna in skrbno varovana.
Tako je 63. območni štab Teritorialne obrambe Tolmin izdelal načrt za ustanovitev in delovanje zbirnega centra pod šifro »Jezero«.
Načrt je bil aktiviran z ukazom z dne 17. junija 1991, delovati pa je začel 26. junija 1991 na Vojskem, kjer je deloval vse do konca osamosvojitvene vojne.
Po prihodu častne straže ter praporščakov veteranskih, domoljubnih in sorodnih organizacij ter pozdravu himni Republike Slovenije, ki jo je zapela solistka Maruša Brenčič, so s pozdravnimi nagovori navzoče nagovorili:
Jurij Kavčič, predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Idrija – Cerkno, Pavel Četrtič, soustanovitelj in prvi predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Gornje Posočje ter Idrijski župan Tomaž Vencelj.
Spomine na delovanje zbirnega centra pa je v svojem nagovoru obudil tedanji vodja zbirnega centra 63. območnega štaba Teritorialne obrambe Tolmin in poveljnik Učne čete Teritorialne obrambe Idrija Milan Cvelbar. Kot je dejal je bil zbirni center formiran v tedanjem počitniškem domu podjetja IMP na Vojskem. Deloval je za celotno območje tedanje idrijske in posoških občin. V njem je bilo nameščenih več kot 100 častnikov in podčastnikov iz vseh vojašnic in stražnic v Posočju, ki so na poziv Predsedstva RS prestopili na stran TO. Za tehnično, varnostno, zdravstveno, materialno in kadrovsko oskrbo za delovanje zbornega centra je skrbela Učna četa TO iz Idrije, ki je zbirni center tudi varovala. Lokacija ne le zbirnega centra, pač pa tudi javke, od koder so pripadnike JLA, ki so prestopili na stran Teritorialne obrambe, zaupne osebe prepeljale v zbirni center, je bila strogo zaupna in tudi fizično varovana. Poleg tajnih skladišč orožja, je bila to ena izmed najbolj konspirativnih aktivnosti Teritorialne obrambe Idrija. Poleg Črnega Vrha pa tudi edina vojna operacija, v kateri so se idrijski teritorialci iz oči v oči srečevali s pripadniki JLA. Zato je danes čas za spomine, pa tudi za hvaležnost vsem.
Kot slavnostni govornik je navzoče nagovoril Rudi Medved, državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Republike Slovenije. V svojem govoru je izrazil spoštovanja do vseh, ki so se v času osamosvajanja naše domovine pred 32 leti trudili za naše skupne vrednote in enoten dom – Republiko Slovenijo. Poudaril je, da je osamosvojitev Slovenije last slovenskega naroda. Pripadniki TO in takratne slovenske Milice pa so nas povedli v ta boj, neustrašno, in v njem so zmagali. Izrazil je priznanje in zahvalo vsem nekdanjim pripadnikom JLA, ki so v tistih prelomnih časih imeli um in pogum ter iz tedanje agresorske vojske prestopili na stran Teritorialne obrambe.
Nagovorom je sledilo svečano odkritje spominskega obeležja na stavbi sedanjega CŠOD Vojsko.
Spominsko ploščo sta odkrila Milan Cvelbar, tedanji poveljnik Učne čete TO Idrija in vodja zbirnega centra na Vojskem in Pavel Četrtič, soustanovitelj in prvi predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Gornje Posočje.
Udeleženci so odkritje spominska plošča na kateri je napis: »V tem objektu je med osamosvojitveno vojno za Slovenijo leta 1991 deloval zbirni center 63. območnega štaba Teritorialne obrambe Tolmin, v katerem so bili nastanjeni pripadniki JLA, ki so prestopili v Teritorialno obrambo Republike Slovenije«, pospremili z željo, da bi ta ne bila le spomin, ampak tudi opomin našim zanamcem o zgodbi, ki bi se lahko zapisala tudi drugače. K sreči se, tudi zavoljo izjemnih odločitev in dejanj posameznikov, ki so zaznamovali obdobje pred 32 leti, ne le tu na Idrijskem, ampak širšem slovenskem prostoru, ni.
Dvotedensko delovanje zbirnega centra ne bi bilo mogoče brez sodelovanja in pomoči izjemnih domačinov. Za njihov prispevek in pogumna dejanja so jim izročili zahvalne listine, ki naj pričajo o njihovih dobrih delih ne le do sočloveka, ampak tudi do domovine. Prejeli so jih: Krajevna skupnost Vojsko, posthumno pa: Jože Vončina – Jep, Franc Vončina in Marica Petrič.
Po kulturnem programu, v katerem sta poleg solistke Maruše Brenčič, nastopili tudi flavtistki Maja Sovan in Dunja Majnik, je sledila še razglasitev rezultatov 18. strelskega tekmovanja z malokalibrsko puško, ki je na Vojskem potekalo dopoldanskih urah, ter podelitev medalj in pokalov najboljšim.
Kot se na Primorskem spodobi, je za zaključek slovesnost iz številnih grl zadonela Primorska himna «Vstajenje primorske«