Podobno kot v preteklih letih sta v občinah Cerkno in Idrija, v dneh pred Dnevom državnosti, tudi letos, v čast prazniku in domovini ter 35-letnici osamosvojitvenih dogodkov potekali svečanosti z dvigom slovenske zastave. Čeprav si veterani želijo, da svečanosti ne bi pripravljali oni sami sebi, sta bila tudi letos nosilca in organizatorja dogodkov OZ VVS Idrija Cerkno in idrijski pododbor PVD Sever Severnoprimorske.
V CERKNEM SO SE PRAZNIKU POKLONILI v torek 23.6.2026. Spominski dogodek, ki so ga poimenovali »V zavetju domovine«, je organiziralo Društvo veteranov Sever Severnoprimorske, pododbor Idrija- Cerkno v sodelovanju z Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo Idrija- Cerkno, cerkljansko osnovno šolo in občino Cerkno.
Svečanost, ki jo je povezovala Tjaša Jurman, se je pričela s prihodom praporščakov – nosilcev državne zastave ter praporov veteranskih, domoljubnih in sorodnih organizacij.
V kulturnem delu so jo sooblikovali policijski orkester, Mladinski pevski zbor Valovi Osnovne šole Cerkno, osnovnošolska plesna točka. Mija Levac, pa je prebrala zapis svojega brata Filipa Levca, s katerim je
zmagal na literarnem natečaju OZ VVS Idrija Cerkno »Tudi pri nas je potekalo osamosvajanje Slovenije« in v katerem je osvetlil pripoved dedka Marijana na njegovo preživljanje osamosvojitvene vojne.
Zbrane sta nagovorila cerkljanski župan Gašper Uršič in slavnostni govornik Angel Vidmar predsednik Društva veteranov SEVER Severne Primorske. Osrednji govornik je ob tem poudarili zlasti pomen zgodovine za današnji čas, hkrati pa tudi našo skupno odgovornost do prihodnosti. Ob zaključku so veterani organizacije SEVER Severne Primorske ravnatelju OŠ Cerkno Mitji Dežela predali slovensko zastavo.
V IDRIJI PA SO SE PRAZNIKU POKLONILI naslednji dan, v sredo 24.6.2026. Svečanost je je organiziralo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Idrija- Cerkno v sodelovanju z Društvom veteranov Sever Severnoprimorske, pododbor Idrija- Cerkno, idrijsko osnovno šolo in občino Idrija.
Svečanost, ki je potekala v Parku osamosvojitve Slovenije pred idrijsko osnovno šolo, se je po uvodni napovedi povezovalke Vite Vidmar – učenke idrijske osnove šole, začela s prihodom praporščakov in postroja vojnih veteranov
1991- nosilcev državne zastave, ki jim je poveljeval Jože Erjavec. Novost letošnjega postroja je bila ta, da sta v njem poleg vojnih veteranov sodelovala tudi dva učenca osnovne šole.
Ob zvokih državne himne so dvignili slovensko zastavo, zatem sta prisotne udeležence svečanosti pozdravila Jurij Kavčič, predsednik OZ VVS Idrija Cerkno, in idrijski župan Tomaž Vencelj.
Slavnostni govornik, Jože Abramič predsednik Pokrajinskega odbora ZVVS Severnoprimorske, je med drugim izpostavil pomen odnosa mladih do domovine, saj bodo ti gradili našo bodočnost.
Prav njim je položil na srce, naj bodo radovedni, naj razmišljajo s svojo glavo, predvsem pa naj ohranijo spoštovanje do ljudi okoli sebe. Spoštovanje in razumevanje sta temelj, sodelovanje pa način, kako bomo skupaj uspešno gradili prihodnost naše domovine, je poudaril. Slovesnost so z besedo in pesmijo obogatili recitatorja Tita Ličen in Gal Dežela ter Mladinski pevski zbor OŠ Idrija.